Šta je Numerologija?
„BROJ JE VLADAR OBLIKA I IDEJA“ – PITAGORA
I najranije civilizacije koristile su razne znakove i simbole za predstavjanje brojeva. Najranije metode predstavljanja brojeva bile su urezivanje na štapovima, u glini, da bi se daljim interesovanjem za matematiku posebno u antičkoj Grčkoj, i strom Rimu, pojavila upotreba slova za brojeve, da bi se na kraju rezultiralo upotrebom hindu -arapskog sistema brojeva, koji je i danas u upotrebi. Šta je sve o brojevima otkrio najveći matematičar antičkog sveta Pitagora, danas poznat po čuvenoj Pitagorinoj teoremi, i šta su za njega ustvari predstavljali brojevi ?
Pitagora je verovao da su brojevi osnova postojanja. Osnovao je školu, koja je delom bila matematička, delom verska i delom mistička. Matematičari ove škole zvali su se Pitagorejci, i verovali su u seobu duša,u reinkarnaciju. Takođe su u aritmetici kristili kamenčiće u pesku i tako došli do trougaonih brojeva i brojeva na kvadrat. Posebno važan bio je trougao sa 4 kamenčića sa svake strane, tzv. trougaoni broj 10 nazvan tetratiks. Smatrali su da tetratiks ima višestruko značenje, da redovi sastavljni od tačkica, jedan, dva, tri, četriri, predstavljaju dimenzije. Jedna tačka predstavljala je monadu – tačku, dve tačke – dijadu – liniju, tri tačke – trijadu – površinu, četiri tačke – tetradu -čvrsto telo. Tetrada nastaje iz prethodna tri elementa. Neparni brojevi smatrani su muškim, a parni ženskim. Prvi su nazvali svet zbog pravilnosti kretanja nebeskih tela „kosmosom“, i smatrali su da se sastoji iz sedam sfera. Sve stvari, smatrali su na osnovu tetratiksa su brojevi. Tetrade su simbolizovale u materijalnom svetu: vodu, vazduh, vatru, zemlju, u melodiji – tetrakord, u geometriji – tetraedar,u vremenu – Olimpijske igre.
Pitagora je voleo muziku i astronomiju. Po jednom predanju , kažu da je jednom prilikom prolazio pored kovačeve radionice, i da su mu pažnju privukli zvuci udaraca čekića po nakovanju. Te zvuke je odsvirao na zategnutim žicama, i tako je na osnovu matematike osmislio muzičku lestvicu. Verovao je da odnos među planetama, na neki način odražava njegovu muzičku lestvicu, da svaka planeta krećući se proizvodi zvuk, koji je stalno prisutan, ali koji mi ne možemo čuti. Harmonija sfera ili kosmička harmonija je učenje koje potiče od Pitagore, gde je reč o usklađivanju matematike, muzike i astronomije.
Možemo zaključiti da je današnja numerologija zasnovana na pitagoreskoj školi o brojevima, poznata kao numerologija od 1 -9, 11, 22.
Pomoću Numerologije možete otkriti informacije o svetu, ali i o svakoj pojedinačnoj osobi. Numerologija se posmatra kao univerzalni jezik brojeva.
Na osnovu datuma rođenja može se izračunati Bioritamski, Generacijski i Lični broj.
Bioritamski broj:
Bioritamski broj se dobija iz datuma rođenja, sabiranjem datuma i meseca. Primer:
28.03.2019, 28+03=31. Svođenjem na jednu cifru 3+1=4, dobija se bioritamski broj 4.
Kroz bioritamski broj osoba spoznaje, živi, sve situacije koje mu život donosi. Kroz njega nas prepoznaju, kao i naše načine reagovanja, naše navike. Bioritamski broj daje snagu i motivaciju, i načine kako pokazati sebe.
Generacijski broj:
Dobija se sabiranjem cifara iz godine rođenja i svođenjem na jedan broj. Primer:
28.03.2019, 2+1+9=12, svodjenje na jednu cifru 1+2=3, dobija se generacijski broj 3.
Generacijski broj pokazuje model ponašanja cele generacije. Na koje načine prihvataju globalne probleme i načine na koje se prilagođavaju kolektivnoj svesti. Pojedinac bi trebalo da se prilagodi težnjama i putevima svoje generacije.
Generacijski brojevi: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Lični broj:
Dobija se sabiranjem cifara iz godine rođenja i svođenjem na jedan broj. Primer:
28.03.2019, 2+8+0+3=13, 2+0+1+9=12, 13+12=25 svodjenje na jednu cifru 2+5=7, dobija se Lični broj 7
Lični broj se dobija sabiranjem bioritamskog i generacijskog broja. On pokazuje kako se osoba sa svojim individualnim osobinama prilagođava generaciji kojoj pripada. Često se naziva i sudbinski broj ili broj životnog puta.
Lični brojevi: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 11 22